Szkoła dzisiaj
W roku szkolnym 2023/2024 do naszej szkoły uczęszcza 93 uczniów oraz 2 wychowanków rewalidacyjnych. Przy szkole funkcjonuje także oddział przedszkolny liczący 12 uczniów. Uczniowie do szkoły uczęszczają z miejscowości Ostrów, Gosławice, Kępa Bogumiłowicka, Komorów.
Kadrę pedagogiczną stanowi 16 nauczycieli.
Szkoła dysponuje 6 salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, salą gimnastyczną, biblioteką i świetlicą.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach przedmiotowych, plastycznych, zawodach sportowych organizowanych na różnych szczeblach, osiągając znaczące sukcesy.
Wszyscy uczniowie mogą liczyć na szeroko rozumianą pomoc socjalną i pedagogiczną. W szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne w formie kół zainteresowań, zajęć wyrównawczych, świetlicy. W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie biorą udział w zajęciach na basenie.
Na przestrzeni 50 lat istnienia szkoły mimo zmian organizacyjnych oraz metodycznych niezmienione pozostały jej cele: wszechstronne wykształcenie, przygotowanie dzieci do zadań jakie będą podejmować w przyszłości, wychowanie według uniwersalnych zasad etyki, promowanie postaw prozdrowotnych, proekologicznych, wdrażanie zasad bezpieczeństwa na drodze oraz w życiu codziennym, partnerska współpraca z rodzicami, rozwijanie patriotyzmu a także przygotowanie do aktywnego życia w społeczeństwie.
Zapraszamy do naszej szkoły
Historia naszej szkoły
Szkoła Podstawowa w Ostrowie powstała 7 stycznia 1959 roku.
Początkowo miała tylko dwa oddziały i jednego nauczyciela, panią Marię Czaplę. Już w roku 1959/60 staraniem mieszkańców wsi, powstały dwa następne oddziały prowadzone przez dwóch nauczycieli.
Rok 1996 zaowocował zorganizowaniem Szkoły Podstawowej. Aby sprostać wymaganiom, szkoła wydzierżawiła od wsi pomieszczenia Klubu Rolnika, do których dobudowała dwie klasy.
Po śmierci pani Marii Czapli, jej kierownikiem został p. Henryk Kalawa. Do szkoły przychodziły dzieci z Ostrowa, Gosławic i Koloni Wierzchosławickiej. Dzięki pracowitości nauczycieli i ambicjom rodziców, nasi uczniowie zdawali egzaminy do szkól średnich i doskonale radzili sobie w nauce. W niedługim czasie pierwsi wychowankowie zdobyli wyższe wykształcenie.
W roku 1974 dyrektorem szkoły została p. Zofia Kasińska. Nauczyciele się dokształcali, a uczniowie zdobywali dobre miejsca w konkursach przedmiotowych. Na terenie szkoły działał zespół taneczny i muzyczny. Nauczyciele przygotowywali przedstawienia i sztuki teatralne dla najmłodszych mieszkańców. Bardzo prężnie działa organizacja harcerska i zuchowa, a jej członkowie zdobywali wysokie lokaty w konkursach.
Po trzynastu latach dyrektorowania na emeryturę w 1987 r. odeszła pani Zofia Kosińska. Dyrektorem szkoły została nauczycielka z Nowego Sącza, Pani Zofia Molczyk.
W roku 1988 stanowisko dyrektora objął jeden z młodych nauczycieli Pan Marek Podraza. Doprowadził on do porozumienia z mieszkańcami wsi Ostrów i dzięki temu przed szkołą rysowała się możliwość symbolicznego wykupu dzierżawionej części budynku.
Rok 1990 był rokiem wielkiej nadziei i radości, w związku z upadkiem komunizmu w Europie. W Polsce następowały wielkie przemiany demokratyczne.
Pierwszym dyrektorem konkursowym w 1991 roku została p. Anna Niedojadło. Przed Szkołą otworzył się bardzo owocny okres współpracy z nowym samorządem, który przejął szkolę na własność. Dzięki docenieniu roli szkol w środowisku, w ciągu paru lat udało się przeprowadzić remont szkoły, zmienić pokrycia dachowe, założyć tynki, wprowadzić centralne ogrzewanie gazowe, doprowadzić wodociąg i kanalizacje, zmodernizować salę gimnastyczna i przeprowadzić wiele innych prac, które uczyniły szkołę przyjazną uczniowi. Dzieci uczyły się języka angielskiego, wyjeżdżały na wycieczki, poznawały świat. Udało się zorganizować pracownię komputerową i objąć nauką obsługi komputera wszystkich uczniów.
Szkoła osiągała dobre wyniki w nauce oraz pierwsze miejsce w badaniu kompetencji.
W 2001 roku konkurs na stanowisko dyrektora wygrała p. mgr Katarzyna Wielgus. Jej współpraca z Samorządem Gminy owocuje zakupem sprzętu szkolnego i wymianą zniszczonej stolarki na okna nowoczesne.
Dyrektorzy:
- 1959 – 1967 / Maria Czapla
- 1967 – 1974 / Henryk Kalawa
- 1974 – 1987 / Zofia Kasińska
- 1987 – 1988 / Zofia Molczyk
- 1988 – 1991 / Marek Podraza
- 1991 – 2001 / Anna Niedojadało
- 2001 – 2015 / Katarzyna Wielgus – Kiełbasa
- 2015 – obecnie Elżbieta Kłósek
Zapraszamy do naszej szkoły