Życiorys ks. Jana Twardowskiego
Ks. Jan Twardowski urodził się 1 VI 1915 roku w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. W latach 1933 – 1935 współredagował międzyszkolne pismo młodzieży gimnazjalnej „Kuźnia Młodych”, Na łamach tej gazetki miał miejsce jego debiut poetycki i prozatorski. Maturę zdał w 1936. Rok później rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył dopiero po wojnie w 1947. W czasie II wojny światowej, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. W roku 1945 zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie, kontynuował ją z przerwami do 1948 roku, kiedy to 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie. Zajął się nauczaniem religii w szkole specjalnej w Żbikowie. Przez wiele lat był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci, Wydał m.in. tomy: „Znak ufności”, „Niecodziennik”, „Zeszyt w kratkę”, „Patyki i patyczki”. Twardowskiego uhonorowano nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, Orderem Uśmiechu, nagrodą IKAR, nagrodą TOTUS. Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Zmarł 18 stycznia 2006 w Warszawie. Pochowany został w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej.
Wybór patrona szkoły
Rok 2009 jest ważną datą dla Szkoły Podstawowej w Ostrowie ponieważ obchodzi ona 50-lecie istnienia.
Na początku 2008 roku zrodził się pomysł nadania Szkole imienia. Dnia 17 XII 2008 r. miały miejsce wybory patrona Szkoły. W głosowaniu brali udział nauczyciele, uczniowie irodzice. Wybierano spośród następujących kandydatów:
- Kornel Makuszyński,
- Julian Tuwim,
- Kawalerowie Orderu Uśmiechu,
- kard. Stefan Wyszyński,
- ks. Jan Twardowski,
- św. Kinga
W wyniku głosowania dwóch kandydatów (ks. Jan Twardowski, kard. Stefan Wyszyński) uzyskało tę samą liczbę głosów. Zgodnie z regulaminem, dnia 18 XII 2008 r. zebrała się komisja w składzie:
- Dyrektor Szkoły p. mgr K. Wielgus-Kiełbasa – przewodniczący komisji,
- p. mgr M. Rojek-Molczyk – przedstawiciel Rady Pedagogicznej,
- p. Barbara Brongiel – przedstawiciel Rady Rodziców,
- Bartłomiej Skóra – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.
W wyniku głosowania, jako ostatecznego kandydata na patrona Szkoły wybrano ks. Jana Twardowskiego.
red. mgr M. Gruca
Uroczystość nadania imienia szkole
Dzień 7 XI 2009 r. zapisze się w historii naszej Szkoły jako jeden z najważniejszych dni. Nastąpiło wówczas nadanie Szkole imienia oraz wręczenie sztandaru.
Długo szukaliśmy osobowości, która będzie jednoczyć społeczność szkolną, będzie dla nas drogowskazem w uczeniu szacunku do osoby ludzkiej i życia, wrażliwości, wiary w siebie i tolerancji, a także miłości do małej i dużej ojczyzny.
W wyborze patrona uczestniczyli wszyscy Ci, którzy są związani z naszą Szkołą i to właśnie ich głosy zdecydowały, że patronem Szkoły został ks. Jan Twardowski. Zdaliśmy sobie wówczas sprawę, że nie będziemy już bezimienną Szkołą, ale zyskaliśmy duszę, osobowość i autorytet, który całe swoje życie poświęcił opiewaniu miłości do ludzi, przyrody i Boga.
Uroczystość rozpoczęła sie o godzinie 11.00 w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach uroczystą Mszą Św., której przewodniczył ks. dr Bolesław Klaus, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Po zakończonej Mszy Św. wszyscy udali się do Szkoły, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz główna uroczystość.
Było nam niezmiernie miło, że w tej uroczystej chwili zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście. Byli wśród nich: ks. dr Bolesław Klaus, p. Urszula Blicharz-Dyrektor Tarnowskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, p. Mirosław Banach – Wicestarosta Tarnowski, p. Mirosław Gostek – Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, p. Wiesław Rajski – wójt Gminy Wierzchosławice, pracownicy Urzędu Gminy w Wierzchosławicach, Dyrektorzy Szkół i placówek kulturalno – oświatowych, emerytowani nauczyciele oraz rodzice.
Ważnym momentem uroczystości było odczytanie Uchwały Rady Gminy o nadaniu Szkole imienia przez Wójta Gminy Wierzchosławice – p. Wiesława Rajskiego.
Kolejnym punktem było przekazanie Dyrektorowi Szkoły sztandaru przez przedstawicieli rodziców oraz przekazanie sztandaru uczniom przez Dyrektora Szkoły. Następnie dokonano prezentacji sztandaru, na który po raz pierwszy ślubowanie złożyli przedstawiciele uczniów z poszczególnych klas.
Podczas trwania uroczystości licznie zgromadzeni goście mogli zapoznać się z historią szkoły oraz procedurami towarzyszącymi nadaniu Szkole imienia.
Uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów naszej Szkoły do którego scenariusz, nawiązujący do życia i twórczości ks. Jana opracowały: p. A Bakalarska, p. E. Kłósek oraz p. M. Rojek – Molczyk.
Jesteśmy dumni, że patronem naszej Szkoły został ks. Jan Twardowski, wielki poeta, który całym swym życiem uczył wiary, miłości i szacunku. Mamy nadzieję, że pracując i ucząc się pod opieką takiego patrona, nasi uczniowie będą bardziej bogatsi i wrażliwsi wewnętrznie. Będziemy dążyć do tego, aby osobowość tego wyjątkowego człowieka, wierność zasadom, a nade wszystko przesłanie głęboko humanistycznej poezji były podstawą, na której budować będziemy proces wychowania obecnych i przyszłych uczniów tej Szkoły. red. mgr M. Rojek – Molczyk