Standardy ochrony małoletnich

Zasadą obowiązującą pracowników Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostrowie jest podejmowanie działań mających na celu ochronę godności dziecka i poszanowanie jego praw. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostrowie jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy pracownik zobowiązany jest dbać o prawidłowy rozwój dzieci i przestrzegać zarządzeń i procedur określonych w niniejszym dokumencie. Pracownik szkoły, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych szkoły oraz swoich kompetencji.

Rozdział I - Objaśnienie terminów

§ 1

  1. Przez Politykę rozumie się Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem zapewnienia im bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Ostrowie.
  2. Przez szkołę należy rozumieć Szkołę Podstawową im. Ks Jana Twardowskiego w Ostrowie. Szkoła – jednostka systemu oświaty, oznacza szkołę podstawową, w której jest
    realizowany obowiązek szkolny i obowiązek nauki, w tym szkoły funkcjonującej w placówce systemu oświaty.
  3. Pracownikiem szkoły jest osoba, bez względu na formę zatrudnienia, w tym stażysta, wolontariusz, praktykant lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma
    (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
  4. Dyrektorem jest osoba zarządzająca jednostką systemu oświaty, która jest jej przedstawicielem na zewnątrz, przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły, przewodniczącym Rady Pedagogicznej, spełniająca wymagania określone przepisami prawa powszechnie obowiązującego i posiadająca kompetencja tam określone. Dyrektor sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą uczącą się w szkole.
  5. Dzieckiem, w świetle polskiego prawa, jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
  6. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy – rodzic, opiekun prawny lub inna osoba
    uprawniona do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu, w tym rodzina zastępcza.
  7. Inna osoba – osoba nie będąca pracownikiem szkoły, ani opiekunem dziecka, w tym rodzic, członek rodziny dziecka mający kontakt z dzieckiem/dziećmi w szkole.
  8. Wyrażenie zgody przez opiekuna dziecka rozumie się jako zgodę co najmniej jednego z opiekunów. W przypadku braku porozumienia między opiekunami dziecka, należy poinformować ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
  9. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu  zabronionego, wpływającego na szkodę dziecka lub zagrożenie dobra dziecka, przez jakąkolwiek osobę.
    Krzywdzenie dziecka jest to każde zamierzone lub niezamierzone działanie oraz zaniechanie działań ze strony rodzica/opiekuna prawnego, pracownika szkoły lub rówieśnika, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka, narusza prawa lub dobra osobiste dziecka, w szczególności naraża je na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, narusza jego godność, nietykalność cielesną. Krzywdzenie przyjmuje formy przemocy fizycznej, emocjonalnej/psychicznej, seksualnej,
    zaniedbania.
Accordion Tab Title 2
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.
Accordion Tab Title 3
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.